KBG, list učenika OŠ "Retfala", Osijek

Knjižničarka Mihaela Grgić Josić – ČITANJE ĆE VAM PREOKRENUTI SVIJET

Objavljeno: 30. listopada 2024.

„Moja“ knjižnica je mjesto gdje je svaki učenik dobrodošao na sat čitanja, priče, igre ili zabave što su učenici OŠ „Retfala“ i prepoznali jer mi svaki dan dolaze poznata lica i uvijek su s osmjehom dočekani na vratima knjižnice.

Kao knjižničarka na zamjeni, u našoj školi radi Mihela Grgić Josić. Uvijek nas dočeka s upečatljivim osmijehom, spremna pomoći i savjetovati koju knjigu posuditi. Mnogi učenici zato su često u knjižnici. U razgovoru s njom saznali smo što misli o knjigama i radu s djecom.

Kako čitanje utječe na djecu?

Jako pozitivno! Voljela bih da djeca više čitaju, jer bi im se tako razvijala mašta, a imali bi i veći vokabular. Čitanje nije samo potrebno za školu, ono je potrebno za svakodnevni život. Bez čitanja zapravo ne bi mogli imati niti kvalitetan život. Samo čitanje ima puno pozitivnih učinaka na nas kao pojedinca, čitanje nam može pomoći smanjiti stres, riješiti nekakve probleme s kojima se suočavamo, čitanjem razvijamo sebe kao pojedinca i postajemo bolji ljudi jer nam se otvaraju razni vidici. Čitanje može biti i jedan oblik bijega iz stvarnosti koji ponekad svima dobro dođe kako bismo se mogli opustiti i uživati. Čitanje je dar koji trebamo koristiti svakoga dana.

Sviđa li Vam se biti knjižničarka u OŠ „Retfala“?

Sviđa mi se! Zaista je predivno raditi u ovakvoj školi s ovakvim učenicima. Oduvijek sam željela raditi kao knjižničarka u osnovnoj školi jer volim djecu i volim raditi s njima. Na ovaj način mogu s djecom biti svaki dan i mogu im biti jedna od „dražih” jer im ja ne zadajem zadaće i muke. „Moja“ knjižnica je mjesto gdje je svaki učenik dobrodošao na sat čitanja, priče, igre ili zabave što su učenici OŠ „Retfala“ i prepoznali jer mi svaki dan dolaze poznata lica i uvijek su s osmjehom dočekani na vratima knjižnice.

VOLIM RADITI S DJECOM

Kakav je  Vaš odnos s učenicima?

Mislim da je vrlo dobar, barem se tome nadam i k tome težim. Oni koji dolaze svaki dan kažu mi da dolaze zbog mene i zbog atmosfere u školskoj knjižnici koju se trudim učiniti jednim sretnim mjestom u kojem se može svaki učenik osjećati sigurno, kao u dnevnom  boravku svoga doma. Pozivam i sve ostale učenike koji nisu česti gosti naše knjižnice da slobodno dođu i upoznaju knjižnicu, ali i knjižničarku.

S kakvom djecom najviše volite surađivati?

Volim raditi sa svom djecom, ali ipak mi je malo draže raditi s onima koji poštuju pravila knjižnice i pravila škole. S djecom koja su maštovita, kreativna, dobra, draga i ljubazna. Obožavam raditi s djecom kojima je osmjeh na licu i koji prenose dobro raspoloženje jer je i meni dan tada odmah bolji.

O kakvim temama volite razgovarati na svojim radionicama?

Moje radionice su veoma različite, naravno, ovisi o tome kome su namijenjene. Najviše se volim baviti razvojem mašte i kreativnosti na raznorazne načine. Obožavam dati naglasak na dječju maštu jer uživam u čaroliji njihove izrade originalnih djela. Uz to naglašavam i razvoj informacijske pismenosti za koju smatram da je jedna od najbitnijih vrsta pismenosti koju svaka osoba mora usvojiti. Stoga je ona najčešće tema mojih radionica.

Kakve vrste knjiga volite?

Volim onu vrstu knjige u koju mogu uroniti i iz koje ne želim izaći dok ju ne pročitam do kraja. Ako bih baš morala birati žanr, onda bih rekla da su mi najdraži ljubavni romani i knjige napisane prema istinitim događajima.

ČITANJE POMAŽE U MNOGO TOGA

Što Vas zainteresira u knjizi?

Da bih bila zainteresirana za knjigu, ona mora imati dobar i energičan početak i razvoj. Moram napomenuti kako svakom djelu dam šanse 20 stranica nakon kojih odlučim sviđa li mi se ili ne. Pa to isto savjetujem i drugim čitateljima – dajte djelu šanse barem prvih 20 stranica, možda vam se ipak svidi. Čak i ako me neka knjiga sada nije zainteresirala, nakon par godina joj opet dam priliku jer se i mi sami mijenjamo pa nam se mijenjaju i mišljenja i stajališta.

Koja je Vaša najdraža knjiga?

Ovo mi je vrlo teško pitanje. No kada bih morala izdvojiti jednu knjigu, onda bi to trenutačno bila knjiga Greška u našim zvijezdama autora Johna Greena. Pročitala sam ju na engleskom pa onda na hrvatskom jeziku, nakon čega sam odgledala i film. Djelo je dobro razrađeno i prepuno je metafora i citata koje ostaju u mislima. Jedan citat iz knjige mogu primijeniti i na svoj odnos prema njoj: „Zaljubila sam se onako kako toneš u san: polako, a onda odjednom i potpuno.“

U čemu čitanje pomaže?

Čitanje pomaže u mnogo toga, ponajviše u razvoju rječnika, vještini čitanja i pisanja, koncentraciji, otvara poglede na različite stvari u životu i razvija maštu. Čitanjem možemo smanjiti stres i anksioznost, čitanje nam može biti način psihoterapije, a može nam biti i najbolji vremeplov i zrakoplov vremena. Kao što sam već ranije napomenula, čitanje je dar koji trebamo koristiti svaki dan, po više puta dnevno.

Koje knjige baš i ne volite?

Iako nerado, priznajem da ne volim baš svaku knjigu. Ne volim horore i ne volim knjige koje nemaju dobru strukturu teksta.

Kakve knjige mislite da bi učenici trebali čitati u OŠ „Retfala“?
Učenici OŠ „Retfala“ trebali bi čitati svoje lektire, ali isto tako i knjige koje su namijenjene baš njima i njihovim potrebama. Kako je J. K. Rowling rekla: „Onaj tko ne voli čitati nije pronašao pravu knjigu za sebe.” Učenici bi  trebali početi čitati prvo ono što ih zanima, a s tom navikom čitanja otkriti će i nove ljubavi prema različitim vrstama knjiga.

Knjižničarka nam uručuje motivaciju za čitanje:

Walt Disney je rekao: „Više je blaga u knjigama nego na otoku s blagom.” Poslušajte njegove mudre riječi i probajte čitati knjige, možda vam se neka i svidi. Sigurna sam da vam neće našteti. Čitajući ništa ne možete izgubiti, a možete svašta dobiti.  Pozivam vas sve u našu knjižnicu, dnevni boravak škole, mjesto radosti i riznicu blaga u kojoj se skrivaju tajne svijeta. Dođite i započnite s čitanjem; kada počnete, svijet će vam se preokrenuti.

Razgovarala: Rea Šimunec, 5. b

About the author /