KBG, list učenika OŠ "Retfala", Osijek

Predavanje Branka Lustiga NE DOPUSTITE RATOVE

Oko 250 osječkih učenika, među kojima su bili i učenici naše škole, prisustvovalo je 15. studenoga 2013. u kinu Urania predavanju filmskoga producenta Branka Lustiga, dobitnika dvaju Oskara, o iskustvima koja je stekao u koncentracijskim nacističkim logorima za vrijeme Drugog svjetskog rata. Ovo predavanje jedno je u nizu na turneji pod nazivom Edukacijska jutra, koja, kako je rekao gospodin Lustig, ponajviše govore o toleranciji. Prije predavanja prikazan je njemački film „Nadarena djeca“. Vrijeme filma je Drugi svjetski rat, a prikazane su samo neke od užasnih stvari koje su se događale.

Branko Lustig prije svega je istaknuo kako mu je drago što je u Osijeku jer je on njegov rodni grad. Zatim nam je ispričao svoje doživljaje i nimalo lijepa, ali vrlo poučna iskustva: gubitak roditelja, naporan rad, borbu sa smrću, glad, bolesti …To su samo neka od iskustava koje je gospodin Lustig proživio.

Međutim, poručio je da ne smijemo živjeti u mržnji „jer se jednostavno tako ne može živjeti“. Nije važno kakve smo vjere ili boje kože, zbog takvih se – kako je rekao – sitnica ne smijemo mrziti. Naša generacija, nastavio je, ne smije dozvoliti da se nešto kao Drugi svjetski rat ponovi i da netko proživljava ono što je on i što su mnogi drugi morali proživljavati. Potom je dodao:

– Preživio sam samo zato što sam svako jutro kada bih se probudio govorio: „Ovaj dan moram preživjeti“ ili, prije polaska na spavanje: „Ovu noć moram preživjeti.“

Nakon predavanja Branko Lustig odgovarao je na pitanja nazočnih. Učenike je zanimalo, primjerice, zašto kroz mnogobrojne ratove čovječanstvo ne uči. Odgovorio je da je „mržnja (…) ponekad jača od ljubavi“. Zanimljiv je i odgovor kako je gospodin Lustig uspio oprostiti Nijemcima. Naime, dok je snimao film „Vjetrovi rata“, radio je sa skupinom Nijemaca te je bilo održano predavanje o događaju u Auschwitzu. Za vrijeme predavanja Nijemci su zaplakali. Bio je to trenutak kada je oprostio.

– Treba oprostiti, ali nikada zaboraviti – zaključio je svoja izlaganja.

Napisala: Dorotea Živalj, 7.b

Tagged with:    

About the author /