Integriranim nastavnim danom 18. listopada 2013. u OŠ”Retfala” obilježeni su Dani kruha. Na početku je u školskomu holu održan kratak program vjeronaučne skupine učiteljice Ljiljane Mandurić, nakon kojega su učenici i učitelji izmolili molitvu “Milijun djece” za jedinstvo i mir u svijetu. Nakon toga su svi učenici otišli u učionice u kojima su održali radionice vezane uz jednu od najvažnijih prehrambenih namirnica – kruh.
Molitva i zajednički blagoslov bio je zanimljiv i nov događaj učenicima prvih razreda, stoga su se veseli i uzbuđeni vratili u učionice i počeli raditi zanimljive i poučne radionice. Učenici 1.a i 1.b obrađivali su temu “Od zrna do kruha” te rješavali listiće vezane za ovu plemenitu namirnicu, a učenici 1.c istraživali su kako se kruh prije pravio i kako se sada pravi.
„Od zrna do kruha“ bila je jedna od aktivnosti i 2.d razreda, a osim toga interpretirali su pjesmu Što radi pekar i bavili se receptima mama i baka o tome što možemo napraviti od staroga kruha. Ostala tri druga razreda (2.a, 2.b i 2.c) gledali su crtani film Kako je Ana kupila kruh, igrali igre Peciva u pekarnici i Vruće stolice; razgovarali o zanimanju pekara, a temu kruha povezali su i sa znanjima iz Prirode i društva
Učenici 3.a imali su zaista originalnu radionicu. Iz promidžbenih letaka izrezivali su sličice koje prikazuju zdravu i nezdravu hranu te ih prema tomu kriteriju sortirali. Osim toga, imali su zadatak naći neki recept za kolač koji u sebi sadrži jabuke i onda su međusobno razmjenjivali te recepte. U 3.b razredu uz radionicu su učili o različitim vrstama zrna od kojih se prave različite vrste kruha. Posjetivši pekarnicu i vidjevši kako profesionalci stvaraju pekarske proizvode učenici 3.c bili su jedini razred koji je svoju nastavu održao izvan škole.
Nakon što su raspravili o izrekama o kruhu, učenici svih četvrtih razreda interpretirali su priču „Lukin kruh sa sedam kora“ i izrađivali plakate s temom „Kruh i pekarski proizvodi“.
Našim petašima ove se godine pridružila Udruga “Šuška” i naučila ih nešto potpuno novo. Udruga je osigurala materijale za radionicu, a učenici su trebali imati samo volju i – u sat i pol vremena, koliko je radionica trajala, izradili su „hrpu“ prekrasnih lutkica i cvjetnih aranžmana od šuške i različitih jesenskih plodova.
Za razliku od njih, jedan dio učenika šestih razreda obukao je šarene pregače i pravio kolačiće uz pomoć recepata na engleskom, drugi dio njih izrađivao je modele srednjovjekovnih imanja u doba žetve, treći izvodio narodne plesove, a četvrti, nakon razgovora o sastavu i važnosti pojedinih biljaka u prehrani (imali su ih na stolu), izračunao je razlomke i slikovito i uz pomoć grafova, prikazao koje i koliko žitarica i uljanica ide u pekarske proizvode.
Nešto potpuno drugačije i jednostavnije radili su učenici sedmih razreda. Utvrđivali su matematičko gradivo o proporcijama tako što su naučili od čega se sve pravio kruh i u kojim omjerima. Osim toga, pisali su pjesmice o kruhu i žitu i crtali proces dobivanja kruha, a potom i prevodili recepte za kruh s hrvatskoga na engleski jezik.
Učenicima osmih razreda ovi Dani kruha posljednji su u ovoj školi. Za početak su interpretirali predaju o nastanku šaha. Zatim su se, pokušavajući izračunati koliko je zrna zaradio izumitelj šaha, dugo borili s potencijama i brojevima s 12 nula od kojih je mnoge zaboljela glava. Određivanje u kojem je glagolskom vremenu engleskoga jezika napisan nastavak priče nikome nije teško palo. Govorilo se i o starim hrvatskim grbovima i mlinovima, a na kraju se izrađivao šlingeraj od papira koji je obješen u školskome holu.
Miris kruha i peciva prožimao je školu. Učenici su kući otišli zadovoljni i punih trbuha. Staviti osmijeh na lica bližnjih je zadovoljstvo, ali staviti osmijeh nekome potrebitomu je neprocjenjivo. Zato su dio pekarskih proizvoda djelatnici škole spremili i poslali u Caritas. Sreća je bezvrijedna ako je ne dijeliš.
Napisala: Marija Prekodravac, 8.d
Post your comments